1814 Washington Fırtınası

***BELGESEL İÇERİĞİ***
Washington’un Yakılması , 1812 Savaşı sırasında Birleşik Devletler’in başkenti Washington DC’nin İngiliz istilasıydı. 24 Ağustos 1814’te, Bladensburg Savaşı’nda Amerikalıları yendikten sonra, Tümgeneral Robert Ross liderliğindeki bir İngiliz kuvveti, Beyaz Saray (daha sonra Başkanlık Konağı olarak adlandırıldı), Capitol binası ve diğer birçok bina yaktı. ABD hükümetinin tesisleri. [3] Saldırı, kısmen ABD’nin Yukarı Kanada’daki Port Dover imhası için bir misilleme idi. Washington’un Yakılması, Amerikan Devrim Savaşından bu yana, yabancı bir gücün ABD başkentini ele geçirip işgal ettiği tek zamanı işaret ediyor.

Chesapeake Kampanyası sırasında İngiliz ve Amerikan hareketleri 1814
Başkan James Madison , askeri yetkililer ve hükümeti , Bladensburg Savaşı’ndaki İngiliz zaferinin ardından şehirden kaçtı. Sonunda, bugün “Bir Günlük ABD Başkenti” olarak bilinen Maryland’deki Montgomery County’de küçük bir kasaba olan Brookeville’e gece sığınırlar. Başkan Madison geceyi Brookeville’de yaşayan ve çalışan bir Quaker olan Caleb Bentley’in evinde geçirdi. Bugün Madison House olarak bilinen Bentley’nin evi hala Brookeville’de duruyor.

Saldırı başladıktan bir günden kısa bir süre sonra, ani, çok ağır bir fırtına – muhtemelen bir kasırga – yangınları söndürdü. Ayrıca, başkentin merkezinden geçen, Anayasa Caddesi’ne giren ve iki metre uzağa bırakmadan önce İngiliz toplarını ve Amerikan sivillerini öldürmeden önce bir kasırga fırlattı . Fırtınadan sonra İngilizler, çoğu ağır hasar görmüş gemilerine döndü. Washington’un işgali sadece 26 saat sürdü ve İngilizlerin sadece şehri yıkmaya çalışıp çalışmadığı tartışılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir